Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak z szoguna zrobiono pracoholika

09 maja 2015 | Plus Minus | Michał Płociński
źródło: 123RF
Generał Douglas MacArthur: szogun w mundurze khaki
źródło: MP/Portfolio/Leemage/AFP
Generał Douglas MacArthur: szogun w mundurze khaki

Pracowitość Japończyków jest efektem zaszczepionej 
im pod koniec XIX w. protestanckiej etyki pracy. To zasługa amerykańskich misjonarzy, bo etos samurajski był zupełnie inny.

PM: Europa 8 maja obchodzi rocznicę zakończenia II wojny światowej. Tyle że wojna w Azji wciąż trwała, dopiero w pierwszej połowie sierpnia 1945 r. przeprowadzono atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki. Data kapitulacji Japonii to 2 września 1945 r.

Iwona Merklejn: Japonia skapitulowała już 15 sierpnia. 2 września nastąpiło tylko formalne podpisanie dokumentów. 30 sierpnia do Japonii przybył amerykański generał Douglas MacArthur. Pełnił on funkcję naczelnego dowódcy sił sprzymierzonych. Rozpoczynająca się właśnie okupacja kraju oficjalnie nie była okupacją amerykańską, choć w praktyce zdecydowaną większość sił okupacyjnych stanowili Amerykanie oraz nieliczna grupa Brytyjczyków. W Japonii znane jest zdjęcie, na którym gen. MacArthur wysiada z samolotu z fajką w zębach i z nonszalanckim wyrazem twarzy. To był człowiek, który wywarł ogromny wpływ na ówczesną politykę japońską. Mówi się, że zachowywał się jak dawni szogunowie, zręcznie wykorzystując do swoich celów autorytet cesarza.

W jaki sposób?

W momencie zakończenia wojny większość Japończyków nadal popierała cesarza, choć był on obarczany odpowiedzialnością za wywołanie tej wojny, a część aliantów żądała osądzenia go za zbrodnie wojenne. Amerykanie musieli więc podjąć trudną decyzję. W ramach negocjacji jeszcze przed oficjalną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10136

Wydanie: 10136

Zamów abonament